ראשי קיר טיפוס

קירות טיפוס

מחפשים קיר טיפוס ולא יודעים אילו מקומות נמצאים בסביבה שלכם? חיפשתם המלצות מחברים ולא קיבלתם? הגיע הזמן להפסיק לחפש! באתר fitter תמצאו את כל המקומות לקיר טיפוס בהשוואה מידית לפי מחיר, מיקום, דירוג, חוות דעת, תמונות ועוד. כך תוכלו לחסוך לעצמכם זמן ולמצוא את המקום לקיר טיפוס האידיאלי ביותר עבורכם.

קיר טיפוס – הספורט שכבר אי אפשר להתעלם ממנו

יצא לכם לראות בלא מעט מקומות קירות טיפוס? לא ברור לכם איך הם הגיעו וכבשו את הארץ כולה? אם כך, כדאי שתדעו שזה לא במקרה. קירות טיפוס הפכו להיות מאוד נפוצים כי הם עונים לנו על צרכים שונים. ראשית, הם מהווים דרך נהדרת לעשות ספורט, ושנית, הם גם יכולים להיות בילוי של ממש. חלק מקשרים את קירות הטיפוס לתוכנית האהובה "נינג'ה ישראל", שכן האתגרים בקירות הטיפוס כוללים לא מעט תנועות מורכבות. יש היום סוגים מגוונים ביותר של קירות כאלה, ואפשר למצוא אותם בכל מקום. תוכלו למצוא קירות טיפוס בחדרי כושר שונים, בפארקים ברחבי הארץ ואפילו בחצרות של בתים פרטיים. לכן, אם כולם מדברים על זה אין ספק שהגיע הזמן שגם אתם תנסו זאת! קירות כאלה יכולים להתאים לא רק למי שמגיע עם כושר גופני גבוה. למעשה, יש קירות ברמות קושי שונות, כך תוכלו לבחור את הקיר המתאים ליכולות שלכם. בנוסף, קירות טיפוס מסוימים מתאימים גם לילדים, כך שגם במובן הזה זו יכולה להיות בחירה לבילוי נהדר בכל יום בשבוע.

קירות טיפוס מומלצים

הקיר חדרה
צה"ל 35, חדרה
קייקי כפר בלום
כפר בלום
פארק אקסטרים עכו
שלום הגליל 3, עכו
גקו קיר שגיא
נרקיסים 11, רמת ישי
שחמטיפוס
הטלה והעגל 7, באר טוביה
קיר בועז תל מונד
השקד 1, תל מונד
קיר יואב חיפה
קדושי יאסי 2, חיפה
רוג'ום
כיכר ההסתדרות 4, קרית שמונה
ונגה פתח תקווה
משה שוולב 7, פתח תקווה
איי קלימב תל אביב
שדרות רוקח 42, תל אביב-יפו
מאנקיז קיר טיפוס
שדרות גיבורי ישראל 5, נתניה
White Pool כפר סבא
רפפורט 3, כפר סבא
פרפורמנס רוק תל אביב
דרך מנחם בגין 144, תל אביב-יפו
סקיי ג'אמפ תל אביב
ביתן 19 נמל תל אביב, תל אביב יפו

סוגים של קירות טיפוס שתמצאו בארץ

ממש כפי שקורה לגבי תחומים אחרים, גם כאן אנחנו רואים שעם הביקוש, צצו גם עוד ועוד סוגים של קירות טיפוס. הקיר הכי נפוץ שיש הוא קיר החבל העליון. מדובר על קירות שיש בהם חבל שעובר למעשה דרך עוגנים שונים בראש הקיר. הוא משמש את המטפסים על מנת שהם יוכלו לאבטח את עצמם. לכן, אם חששתם לרגע שמדובר על פעילות גופנית מסוכנת, דעו שהיא מאובטחת ומוגנת. קירות מהסוג הזה אפשר למצוא בעיקר במקומות פנימיים, כמו למשל, חדרי כושר וכדומה. סוג נוסף של קירות טיפוס שזוכים להצלחה רבה, אלה הם קירות בולדרינג. מדובר כאן על קירות שהם יותר קצרים ואין בהם חבלים. למעשה, קירות כאלה הם קירות צוקים שנעשים ללא כל ציוד, וגם קירות כאלה אפשר למצוא בימינו בחדרי כושר אך גם באזורי טיפוס חיצוניים. קירות טיפוס של הובלה אלה הם קירות שאין בהם חבל בחלק העליון, אלא יש בהם חבל שהמטפסים למעשה מעבירים בתוך הברגים עצמם שנמצאים לאורך הקיר. מדובר כאן על קירות טיפוס מקצועיים כך שניתן למצוא אותם במקומות ייעודיים. יש כמובן רמות שונות של קושי בקירות הטיפוס. לכן, אפילו אם מעולם לא ניסיתם לעשות את זה, אתם יכולים להיות בטוחים שעם קיר הטיפוס הנכון גם אתם תתאהבו, כפי שקרה לרבים אחרים.

קיר טיפוס כספורט בריא ומומלץ

ברוב המקרים קירות טיפוס מציעים לנו מקטעים שונים של בין 4 ל 6 דקות. במהלך הזמן הזה המטפסים מבצעים פעולות שונות עם הגוף, ולמעשה, מדובר על אחד מאותם ענפי ספורט שבהם כל הגוף מעורב. קירות טיפוס דורשים מאיתנו כוח משמעותי ביותר של חגורת הכתפיים, הזרועות וגם האצבעות. בנוסף לכל אלה, בזמן הטיפוס עצמו אנחנו רואים שמתבצע כיווץ של שרירי הליבה. לכן בהחלט ניתן לומר שקירות טיפוס מהווים פעילות גופנית לכל דבר ועניין, והאתגר בהם רב מאוד. חשוב לדעת שבטיפוס על קירות מופעל עומס מאוד גדול על המפרקים ועל שרירי האצבעות. זו גם הסיבה לכך שהפציעות העיקריות בענף הספורט הזה קשורות לאצבעות ולמפרקים. בין יתר היתרונות הרבים של הפעילות הגופנית הזאת, אנחנו רואים שלמטפסים יש כוח אחיזה הרבה יותר גדול לעומת ספורטאים אחרים. בנוסף, כוח השרירים שלמעשה אחראים על כיפוף האצבעות אצל מטפסים הוא הרבה יותר גדול לעומת ספורטאים שעוסקים בתחומים אחרים של ספורט. נקודה נוספת שבגלל הספורט הזה בריא ומומלץ, היא היכולת לבצע מאמצים לזמן ממושך מבלי לאבד בפועל את כוח השרירים. אם נשווה את העניין לאימון כושר, אנחנו נראה שלרוב בחדר כושר יש מאמץ אינטנסיבי אך יש אחר כך הפוגה. לעומת זאת, בטיפוס המטפסים צריכים להיות פעילים לכל אורך זמן הטיפוס.

היתרונות באימון על קיר טיפוס

כפי שראינו, מדובר על ספורט שמפעיל הרבה מאוד קבוצות שרירים בבת אחת. לכן הוא גם לא פשוט לביצוע, אך מי שמוצא את דרכו ומתאמן, משפר את הכוח הפיזי שלו בצורה משמעותית ביותר. עצם העובדה שהרבה קבוצות שרירים פועלות בו-זמנית גורמת לכך שהכושר הגופני ישתפר, תוך כדי שימוש והפעלת שרירים שבשום פעילות אחרת אנחנו כלל לא מפעילים. הדוגמא העיקרית היא כמובן האצבעות, שכן להן תפקיד מהותי ביותר באחיזת המטפסים בקירות. מעבר לכל אלה, קירות טיפוס מהווים היום גם בילוי לכל דבר ועניין. לכן, אם תרצו, תוכלו להגיע אל קירות הטיפוס השונים גם עם החברים הכי טובים. טיפוס הוא גם מסוג אותם ענפי הספורט שטובים לשקט הנפשי שלנו. אנשים רבים שמגיעים מתוחים אל קיר הטיפוס מתארים כיצד הטיפוס עצמו מרגיע אותם גם מבחינה נפשית. בנוסף, אם מדברים על קירות טיפוס שמיועדים לילדים, הרי שניתן לדבר על עוד כמה יתרונות משמעותיים. הילדים משפרים את הקואורדינציה שלהם ובכך את הביטחון העצמי. הם מצליחים להרים את עצמם גבוה ומקבלים תחושה של מסוגלות. מעבר לכך, גם הילדים נהנים במקרים כאלה מבילוי חברתי, כך שברור מדוע עוד ועוד קירות טיפוס מסוגים שונים צצים היום בכל פינה בארץ.

קיר טיפוס - הימנעות מפגיעות

כתוצאה מכך שקירות טיפוס גורמים לנו להפעיל שרירים רבים, טבעי שמדובר יהיה על ספורט מאוד אתגרי. הוא אינטנסיבי מאוד ולכן חשוב שתתחילו את העיסוק הספורט הזה בצורה הדרגתית. למשל, חשוב מאוד להקפיד על מנוחה בין התרגולים השונים. אחרי טיפוס חשוב מאוד לנוח לפחות חמש דקות, למרות הרצון לעלות ולטפס שוב. אם אתם מגיעים ללא רקע בכלל בתחום הטיפוס, רצוי לא להתאמן יותר מפעמיים בשבוע בתחילת הדרך. מעבר לכך, אם חשוב לכם להגיע לתוצאות טובות, כדאי מאוד לשלב גם אימוני כוח בסיסיים. שילוב של אימוני כוח לחיזוק של חגורת הכתפיים שלכם יעזרו לכם בצורה משמעותית ביותר במהלך הטיפוס. חשוב מאוד להכיר גם את האחיזות השונות של האצבעות בקיר הטיפוס. זו נקודה מהותית, שכן כפי שצוין, מרבית הפציעות בענף הספורט הזה קשורות לאצבעות עצמן. לכן רצוי מאוד לתרגל את האחיזות השונות בצורה כמה שיותר מבוקרת. בנוסף, יש להקפיד על תרגול לזמן קצר, כאשר בכל פעם תעלו את מספר החזרות של כל תרגול כזה. הרעיון הוא לא לפגוע, חלילה, באצבעות, אלא לחזק אותן כך שהן תוכלנה להתמודד עם העומס ועם הקושי במהלך הטיפוס.

לסיכום, קירות טיפוס זה ספורט נהדר שלא במקרה הוגדר לראשונה בשנת 2020 כענף ספורט אולימפי. הוא מהווה אתגר משמעותי ביותר הן מבחינה מנטלית והן מבחינה פיזית, ואין ספק שאם תתחילו, לא תוכלו להפסיק. בישראל יש היום מגוון רחב של מקומות שבהם ניתן למצוא קירות טיפוס בדרגות קושי שונות. לכן, בין אם אתם מחפשים קיר טיפוס לעצמכם ובין אם אתם רוצים לקחת את הילדים שלכם לבילוי כזה, תוכלו למצוא בדיוק את הקיר הנכון לכם ולמטרות שלכם.

כתבות שיכולות לעניין אותך

פורסם ע"י שירה טל ב 22 לפברואר 2024
פורסם ע"י אורית מזרחי ב 31 לינואר 2024
פורסם ע"י יסמין יוסף ב 28 לינואר 2024