ראשי בלוג טיפים אימון כושר פונקציונלי – דגשים לעבודה נכונה והמנעות מפציעות

אימון כושר פונקציונלי – דגשים לעבודה נכונה והמנעות מפציעות

אתם מוצאים את עצמכם במצב שבו אתם רוצים לזוז יותר? עד היום לא ממש עשיתם פעילות גופנית? או שאולי עשיתם פעילות גופנית שלא הובילה לתוצאות הרצויות? אם כך, ברור שתרצו לעשות משהו בנידון. תרצו בוודאי לבחור את האימון הנכון לכם, וכדאי שתדעו: אימון כושר פונקציונאלי זו יכולה להיות בחירה טובה.

מה זה בעצם אימון כושר פונקציונאלי?

האמת היא, שהיום כולם מדברים על זה. למעשה, אם תדברו לרגע עם חברים שמתאמנים בחדר כושר, אתם תראו שהם ידברו אתכם על אימון כזה. אנשים משקיעים בכך אנרגיה רבה, תשומת לב וזמן, אבל על מה כולם מדברים? ההגדרה של האימון הפונקציונאלי היא – אימון תפקודי, או אימון שימושי. המטרה שלו היא לדמות את הפעולות שאנחנו עושים באופן טבעי בחיי היומיום. לא רק שהמטרה היא לדמות את אותן פעולות, אלא גם לשפר אותן. אין כאן, בניגוד לאימון הקלאסי, בידוד שרירים או חזרות אינסופיות. יש כאן עבודה על תרגילים מורכבים. המקור של האימון הזה מגיע מעולם השיקום, בו המתרגל לומד מחדש לבצע פעולות שונות כחלק מהשיקום.

אימון כושר פונקציונלי

הכירו מקרוב את מרכיבי האימון

כדי להבין איך אפשר לעשות אימון כושר בצורה נכונה, יש כמה דברים שצריך לדעת ולהכיר. המרכיבים של האימון הזה הינם, למשל, שילוב של תנועה טבעית שקשורה לחיי היומיום שלנו. כך לדוגמא, אם תעשו אימון של עלייה וירידה במדרגות, זה לגמרי יכול להיחשב כאימון פונקציונאלי. עניין נוסף הוא לשלב תנועות כמו משיכה, הורדה, קפיצה ועוד. את כל התנועות האלה אנחנו עושים באופן טבעי בחיי היומיום, בלי שנשים לכך לב. לכן, אם גם אתם תוהים האם תוכלו לעשות אימון כזה בקלות, התשובה היא כמובן כן.

החשיבות של עבודה עם משקלים שמתאימים לכם

לא אחת קורה שאנשים אומנם רוצים להתחיל לעשות אימוני כושר, אך הם מגזימים. הם לא עושים זאת בצורה הדרגתית, וזה עלול להיות מאוד בעייתי. אחרי שנים שבהן הגוף לא זז, להתחיל להעמיס עליו בבת אחת זו לא יכולה להיות הדרך הנכונה. לעומת זאת, אם תעשו אימון כושר פונקציונלי שכולל שימוש במשקל חיצוני שמתאים לכם, התוצאה תהיה טובה. בצורה כזאת תוכלו בכל פעם להעלות את דרגת הקושי, והכול בהתאם ליכולות שלכם. מעבר לנושא של פגיעה בגוף, אנחנו רואים שיש כאן גם עניין של התמדה. אין ספק שאם תעשו את הדברים בצורה דרסטית מידי, יהיה לכם קשה להתמיד. לעומת זאת, אם האימונים שלכם יהיו בנויים בצורה נכונה, ההתמדה תהיה קלה יותר.

אימון כושר המשלב מספר מרכיבי כושר שונים

טיפ נוסף שנוכל לתת לכם בהקשר של אימון פונקציונלי טוב, זה לעשות אותו בצורה מגוונת. כך למשל, רצוי מאוד לבנות את האימונים הללו בצורה שמשלבת מרכיבי כושר גופני שונים. זה יכול להיות תרגיל אירובי שכולל גם גמישות, קואורדינציה ועוד. צריך להיות שילוב בין כוח, ניתור וכדומה. אין ספק שאם האימון יהיה משולב, היעילות שלו תהיה עוד יותר גדולה. אתם תראו שאחרי אימון כזה לא תרגישו רק קבוצת שרירים אחת, אלא את השילוב בין כמה וכמה קבוצות שרירים שונות בגוף. זה לא במקרה שהיום כולם עושים זאת, שכן ברור שהגוף שלנו עובד כמכלול שלם. לכן, אם אפשר, גם במסגרת אימון כושר שאתם עושים להקפיד על השילוב בין המערכות השונות של הגוף, מובן שזה כדאי.

עובדים בעצימות משתנה

לא אחת קורה שאנשים שעושים אימונים קלאסיים, ״נתקעים״ על עבודה בעצימות קבועה. הם תמיד הולכים לחדר הכושר ורצים באותו הקצב ובאותו השיפוע. הם תמיד נוסעים על אופניי הכושר ועושים את אותו התרגול. עם זאת, כאשר אנחנו מדברים על אימון כושר מהתחום הפונקציונלי, העצימות המשתנה היא עניין מכריע. משחק כדורגל יכול גם הוא להוות אימון פונקציונלי, ואין ספק שכאן אנחנו עובדים בעצימות משתנה. לכן כדאי יהיה לבחור ספורט שאתם אוהבים ולהתחיל להשקיע בו. אתם תראו שכל פעילות גופנית כזאת תהווה אימון פונקציונלי נהדר שמוביל אתכם אל המטרה.

מעלים את הדופק בשילוב עם מרכיבים שונים

כדאי, במסגרת אימון כושר פונקציונלי, לעבוד על קבוצת שרירים גדולה, על שרירי ליבה ועל ייצוב. כך למשל, הליכה בארבעה כיוונים שונים תוכל לעשות את העבודה בשילוב של קפיצות. זה יכול להיות הרבה יותר אפקטיבי לעומת פלאנק אמות סטטי שתעשו במשך אותו פרק זמן. כל עוד האימונים שלכם יהיו בנויים בצורה שמשלבת כמה שיותר שרירים ופעולות שונות, התוצאה תהיה טובה. אומנם זה נכון שעבור רבים מאתנו זה אומר שצריך לעשות שינוי מחשבתי, אך זה כדאי. כלומר, רבים מאתנו היו רגילים לעשות או תרגילי אירובי או תרגילי כוח. היום זה כבר ברור שהדרך הנכונה להגיע אל המטרה היא לשלב בין כל אלה ביחד. לכן, אם תוכלו להתחיל זאת עוד היום, למה בעצם לדחות זאת?

בניית האימון הנכון לכם ביותר

אין ספק שאחד מהאתגרים באימוני הכושר השונים, זה לבנות את האימון הנכון. ראשית, כל אחד מאתנו מגיע עם יכולות אחרות לאימון הראשון שלו. שנית, כמובן שגם כאשר מדברים על אימון כושר פונקציונלי, הרעיון הוא קודם כל ליהנות. אם לא תיהנו מהפעילות שאתם עושים יהיה לכם מאוד קשה להתמיד בה. לכן נשאלת השאלה: איך עושים זאת? והאם תוכלו לבנות את האימונים שלכם לבד? האמת היא, שזה לא כל כך פשוט. בין אם אתם רוצים להתאמן בחדר כושר ובין אם אתם מעדיפים להתאמן בחוץ, זה צריך להיות אימון טוב. לכן, אם אתם תוהים כיצד נכון יהיה לבנות את האימון הנכון לכם, כדאי שתדעו: בעזרת המומחים.

איך לבחור את מאמן הכושר שלכם?

אתם רוצים שמישהו יבנה עבורכם אימון כושר שיהיה גם פונקציונלי? חשוב לכם מאוד שהאימון יתאים לכם וליכולות שלכם? אם כך, אתם צריכים לבדוק גם באיזה מאמן אתם בוחרים. לא כל המאמנים מגיעים עם הידע ועם היכולות לבנות אימון מתאים לכל אדם. לכן חשוב מאוד לבדוק, למשל, מה הידע והניסיון של מי שבונה עבורכם את האימונים? האם המומחיות של אותו מאמן כושר היא באימוני כושר פונקציונליים? רצוי מאוד לרדת לעומק הפרטים האלה. זכרו: כל עוד תהיה התאמה בין האימונים שלכם ובין היכולות שלכם – תוכלו להגיע אל התוצאה.

בחירת המקום הנכון לאימון כושר

לבסוף, אם אתם בדילמה מבחינת המקום הנכון לאימונים, בהחלט שווה להשקיע בכך מחשבה. זה לא משנה אם אתם רוצים לעשות אימון כושר או כל אימון אחר. מה שבטוח זה שכדאי יהיה לבחור גם את הסביבה הנכונה לאימונים. לכן, בין אם אתם חושבים על חדר כושר ובין אם אתם חושבים על מקום בחוץ – שווה לבדוק זאת. איזה מכון כושר יתאים לכם יותר? ואיזה נוף יהיה יפה יותר לאימונים שלכם? רק אם תשקיעו מחשבה בכל הפרטים שהצגנו לפניכם, תוכלו להתאמן בצורה נכונה. האימון הפונקציונלי יכול לשפר בצורה משמעותית ביותר את הבריאות שלכם. זה נכון ברמה הפיזית וגם ברמה הנפשית, כך שזה מומלץ בחום לכולם.

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך

מה ההמלצה לגבי כושר לנשים להריון
פורסם ע"י נועם זילקה ב 27 לספטמבר 2023
כושר לנשים בהריון זה מסוג אותם הדברים שמעסיקים נשים רבות. אפשר גם להבין מדוע. מדובר על תקופה מיוחדת שבה כל הגוף משתנה והרבה דילמות מתעוררות. האם מותר לי לעשות פעילות גופנית כמו בעבר? האם פילאטיס זו יכולה להיות אפשרות טובה? כל אלה הן רק חלק מהשאלות שמטרידות נשים שרגילות לעשות פילאטיס. זה נשמע לך מוכר […]
אימוני כושר למתחילים
פורסם ע"י אפרת דגן ב 25 ליוני 2023
אתם מכירים עוד ועוד אנשים שעושים כושר? ברור לכם שאם לא תתחילו גם אתם לעשות פעילות גופנית, המצב רק יתדרדר? אם כך, ברור מדוע אתם חושבים על אימוני כושר שונים. האמת היא, שאימוני כושר הם עולם ומלואו. יש אינספור אימונים שתוכלו לעשות בחדרי הכושר השונים. מה שכן, רגע לפני שאתם מתנפלים על המשימה, כדאי יהיה […]
אימון כושר מומלץ
פורסם ע"י נועם זילקה ב 20 ליוני 2023
לאחרונה התחלת לחשוב ברצינות על אימונים בחדר כושר? אם כך, ברור מדוע אתם רוצים לבחור את המקום המושלם עבורך. האמת היא, שיש אינספור חדרי כושר בכל עיר בישראל. לכן עולה השאלה: איזה חדר כושר יתאים לך יותר? ואיפה באמת תוכלו לעשות אימון כושר מוצלח שיוביל לתוצאות הרצויות? אם גם אתם בדילמה, כדאי שתדעו שאתם לא […]